Inna kultura, czyli książki z motywem wschodnim

 
Cześć!

Ostatnio bardzo spodobało mi się przygotowywanie list książek (oczywiście, godnych polecenia) z różnych gatunków/rodzajów czy zawierających interesujące motywy. Niedawno pojawiło się mnóstwo propozycji wydawniczych o bohaterach wywodzących się z Dalekiego bądź Bliskiego Wschodu, dlatego postanowiłam wybrać 5 książek, po które bez wahania winno się sięgnąć. :)

INNA KULTURA,
czyli książki z motywem wschodnim

Nikogo pewnie nie zdziwi ten wybór, szczególnie że ostatnio przybyłam do was z recenzją wychwalającą książkę pod niebiosa. No, dobrze, może nie aż pod niebiosa, ale tak do czubków drzew. :)

Ta, która stała się słońcem nie należy do opowieści na jeden dzień. Nie. Książkę czyta się wolno, niemalże delektując się każdym słowem, spijając je ze stron jak z ust kochanka. Jak więc możecie się spodziewać, książkę zdecydowanie wam polecę. To innowatorska historia, od której ciężko się oderwać i która ma o wiele więcej do zaoferowania niż zwykła fantasy.

Wojnę makową Rebbeci J. Kuang dodawałam ostatnio w zestawieniu z Tłustymi książkami na Tłusty Czwartek (klik), ale cała Trylogia jest tak rewelacyjnie wciągająca, że nie mogę wam przestać jej polecać. :)

W historii jest wszystko, czym charakteryzuje się idealna fantasy. Charakterna główna bohaterka, wojny, wierzenia w bogów kontra nauka i cywilizacja, uzależnienia, poczucie straty i nadziei. A to wszystko w klimatach wschodnich!

Brzmi doskonale, prawda? :)
  
Miasto mosiądzu S.A.Chakraborty otwiera trylogię Dewabad i łączy w sobie motywy Bliskiego Wschodu: dżinny, wątki buntowników, konflikty międzyrasowe, dziedzictwo oraz multum magii. 

Mogę jeszcze dodać, że historia przeznaczona zachwyci każde pokolenie, mimo że oficjalnie należy do young adult. 

Tasha Suri to niekwestionowana mistrzyni manipulowania uczuciami stworzonych bohaterów. W Cesarstwie piasku (pierwszy tom dylogii Księgi Ambhy) zetkniecie się z motywami Bliskiego Wschodu!

Poza tym Cesarstwo piasku to sympatyczna, elektryzująca podróż po pustynnych krajobrazach, która pozwoli czytelnikom obcować wśród bogów, poznawać szczegóły zaaranżowanego małżeństwa oraz wypełni serca toną emocji.

Tak, jak ciągle wspominam o Wojnach makowych, tak nie może w moich zestawieniach zabraknąć również nazwiska: Peter V. Brett. Tym razem jednak polecanka leci do pierwszego tomu sequelu Cyklu Demonicznego, czyli do Pustynnego Księcia

Czytelnicy wkroczą na pełną gorącego piasku pustynię, gdzie będą mierzyć się z rosnącymi w siłę demonami. Upalny klimat wschodu sprawi, że zapragniecie sami wpaść w ten wir przygód. Czytaliście którąś z w/w książek? Jakie tytuły z motywem wschodnim wy polecacie? Dajcie znać w komentarzach!

15 komentarzy:

 1. Znam jeszcze żadnej z tych książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech, coś czuję, że w nieokreślonej przyszłości powrócę do "Wojny makowej". Trzeba to dokończyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Choć to książki wymagające, to dają dużo satysfakcji. :)

   Usuń
 3. Interesuje mnie "Miasto mosiądzu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo naprawdę wciągająca książka. :)

   Usuń
 4. Przyznaję, że ten motyw wschodni w książkach mnie bardzo interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Wojnę makową" mam w planach. Polecam piękną historię z motywami wschodnimi od Kazimiery Iłłakowiczówny: "Bajeczna opowieść o królewiczu La-Fi-Czaniu, o żołnierzu Soju i o dziewczynce Kio". Autorka sięgnęła w niej m.in. po tradycje japońskie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tylko dwie pierwsze części Wojny Makowej, po trzecią, jak na razie nie sięgnęłam. Resztę mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nie sięgnęłaś, bo ci się nie podobało, czy bo czasu nie było? :)

   Usuń
 7. Jakoś umknęły mi twoje recenzje "Miasta mosiądzu" i "Tej, która stała się słońcem", a widzę, że mogą mnie te historie zainteresować. Dzięki za polecajkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam w takim razie do nadrobienia. Daj potem znać, jak ci się podobało, jak przeczytać. :)

   Usuń
 8. Chociaż interesuję się wschodnią kulturą, to jakoś po książki fantastyczne w tym klimacie nie miałam okazji sięgać. Gdzieś może coś się trafiło, ale jakoś nie umiem sobie niczego godnego polecenia przypomnieć. A tu widzę same perełki, które aż kusi dorwać <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Zwłaszcza jeśli lubisz takie klimaty, a gwarantuję, że będziesz zachwycona. :)

   Usuń