PREMIEROWO Recenzja [160] - Na łąki, na pola - PATRONAT

PATRONAT POMISTRZOWSKU

PREMIERA 19.10.2021

Dzisiaj premierę ma niezwykle wyjątkowa książka. Zielone pastwiska Kasi Bulicz-Kasprzak to trzeci tom Sagi Wiejskiej, czyli historii z przepięknymi, wiejskimi krajobrazami oraz nietuzinkowymi, charakternymi bohaterami. Książka na tyle mocno mnie zainspirowała, miło rozleniwiła oraz zauroczyła, że objęłam nad nią patronat. Co to znaczy? Ano to, że po Zielone pastwiska można sięgać bez strachu, bo podpisuję się pod nią nogami i rękami. :)

Kasia Bulicz-Kasprzak w swojej powieści przenosi czytelników na początek lat trzydziestych XX w. do Tynczyna i okolic. W otoczce dobrze wyrobionego stylu autorka pokazuje, jak niegdyś wyglądało wiejskie życie, czym zajmowali się chłopi, ich żony czy dzieci, a także jak spędzali wolne chwile (których na wsi nie uświadczyło się za wiele). 

Z racji tego, że Zielone pastwiska są kolejną częścią, pojawiają się w niej bohaterowie znani ze Skrawka pola (recenzja tutaj) i Gościńca (recenzja tutaj). Losy niektórych zostały rozszerzone, a innych z kolei znajdowało się wyłącznie we wspominkach, co było dobrym zabiegiem, gdyż nie wprowadzało nadmiernego chaosu. W trzecim tomie do głosu dochodzi młodsze pokolenie. Czytelnicy m.in. poznają sekrety duszy Kajtka Mazura i jego siostry Wietki. Dowiedzą się prawdy o Wojtku Dołędze; będą współczuli, a jednocześnie dopingowali Natalii Dołęgównie. Mogą też przekląć Marinkę Matwiejczukową albo zapragną spróbować zrozumieć postępowanie Pietra albo Weroniki. Oczywiście, to wyłącznie kilka kwestii poruszanych w książce.

Trzeci tom Sagi Wiejskiej jest szczególny pod względem fabuły, ponieważ oprócz typowo wiejskiego życia skupia się ona również na pokazaniu przemian gospodarczych oraz politycznych, mających miejsce w tamtych czasach w Polsce i Związku Radzieckim. Walka o niepodległość, wojna, a dodatkowo ucieczki z kraju, romanse oraz morderstwa czy szantaże to mieszanina iście wybuchowa, możecie mi wierzyć. 

Zielone pastwiska
Kasi Bulicz-Kasprzak to powieść przepełniona emocjami sprawiającymi, że od lektury wręcz nie można się oderwać. Autorka po mistrzowsku radzi sobie z kreacją bohaterów, a przedstawione wydarzenia wydają się niezwykle realistyczne. Tamtejsze czasy zostały opisane niezwykle wiarygodnie, podobnie jak sposób myślenia ludzi - prosty i zarazem zupełnie różny do współczesnego, a przy tym wręcz zdumiewający.

Książka barwnie pobudza wyobraźnie i zachwyca w swojej skomplikowanej prostocie. Zielone pastwiska skupiają się przede wszystkim na pokazaniu relacji międzyludzkich: czy to w rodzinie, czy między sąsiadami, dzięki czemu powieść (jak i cała saga) jest niepowtarzalna. 

Oczywiście, Zielone pastwiska serdecznie polecam na każdą porę dnia i roku, każdemu bez wyjątku (naturalnie, zalecam najpierw zapoznać się z poprzednimi tomami). Powieść wywoła wiele emocji, zauroczy i zaskoczy, podobnie jak stworzeni przez Kasię Bulicz-Kasprzak bohaterowie, a zakończenie sprawi, że z niecierpliwością będziecie czekali na kontynuację. 

 10/10

Zielone pastwiska
Kasia Bulicz-Kasprzak
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Warszawa 2021
Stron: 558


Gościniec ↔ tom 4

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu26 komentarzy:

 1. Cała saga przede mną. Póki co mam pierwszy tom tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może kiedyś zapoznam się z tą serią 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Myślę, że akurat to Twoje klimaty i będziesz zachwycona. :)

   Usuń
 3. Gratuluję patronatu, myślę, że kiedyś zapoznam się z całą serią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Daj mi potem znać, jak przeczytasz. :)

   Usuń
 4. Również droga Ew gratuluję patronatu. Lubię bardzo Sagi, więc będę miał bardzo na uwadze - ale to bardzo ;-) Poza tym takie "klimaty" są mi bliskie, z różnych względów. W swoim czasie mieliśmy gospodarstwo za miastem, więc ten rytm prac polowych, echa dawnych wieków, znaleziska archeologiczne i opowieści Starszych oddziaływały na wyobraźnię. Zwłaszcza te o szlacheckich właścicielach okolicznych wiosek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. :) W takim razie to faktycznie całkiem Twoje klimaty, więc ciekawa jestem Twojej opinii po lekturze.

   Usuń
 5. Cała saga jeszcze przede mną, ale bardzo gratuluję patronatu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję patronatu. Serię mam na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję patronatu! Skoro tak dobrze się ją czyta na pewno przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rewelacyjnie się czyta. Daj mi potem koniecznie znać!

   Usuń
 8. Sielsko anielsko brzmi ten grubasek ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie się ta seria prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak. A jak na półce przepięknie wygląda!

   Usuń
 10. Lektura już u mnie, więc na pewno niedługo będę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oho, ciekawa jestem Twojej opinii. Daj mi proszę znać. :)

   Usuń
 11. A ja cały czas mam w planach pierwszy tom ;)
  Gratuluję patronatu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zacieram rączki, aby poznać, jak Ci się spodoba. :)

   Usuń