Recenzja [192] - Na zawsze samotna?

 

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej Nancy Springer to szósty tom serii o Enoli Holmes - siostrze najsławetniejszego detektywa w Wielkiej Brytani, Sherlocka; niezwykle odważnej dziewczynce pragnącej uciec spod jarzma mężczyzn i samej móc decydować o własnym życiu czy losie. 

Po ucieczce Enoli z rodzinnego domu do szarego, brudnego i niebezpiecznego Londynu mija prawie rok. W tym czasie dziewczyna ze wszelkich sił stara się odnaleźć matkę, jednocześnie unikając starszych braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy, nie bacząc na uczucia siostry, zamierzają wysłać ją do specjalnej szkoły, gdzie uczą, jak stać się przykładną, oddaną żoną. A Enola najbardziej na świecie nie chce być żoną! Pragnie być wolną, niezależną kobietą!

By spełnić choć zalążek marzeń, otwiera agencję pod postacią wymyślonego doktora Ragostina, specjalizującą się w szukaniu osób zaginionych. Od początku działalności Enola ma już dużo sukcesów na koncie, ale tym razem zadanie okazuje się trudniejsze, bardziej złożone czy wręcz upierdliwe. Dziewczynie zlecono bowiem odnalezienie samej księżnej Blanchefleur del Campo. 

W międzyczasie do rodzinnej posiadłości Holmesów przybywa tajemniczy pakunek zaadresowany do Enoli. Sherlock postanawia za wszelką cenę odnaleźć siostrę, przez co gra w kotka i myszkę zaczyna nabierać intensywności. Szczególnie że w grę wchodzą niebezpieczne, londyńskie porachunki... Czy Enola i tym razem poradzi sobie sama? Co znajduje się w tajemniczej paczce? I najważniejsze: czy Enoli uda się odnaleźć księżną?

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej to krótka książka, ale potrafiąca całkowicie porwać czytelnika w swój tajemniczy, niebezpieczny świat przygód i zagadek kryminalnych. Wielowątkowa historia w idealny sposób splata dynamiczne zwroty akcji ze spokojnymi opisami dusznego, XIX-wiecznego Londynu czy rozterkami emocjonalnymi bohaterów. 

Dużym plusem całej serii o Enoli Holmes jest silna postać kobiety (dziewczyny) walczącej o prawa, wolność i swobodę wypowiedzi czy własnych działań. W książkach Nancy Springer porusza ważne kwestie zniewolenia słabszej płci, ukazując, że w brutalnym świecie mężczyzn, kobieta z pewnością nie jest zwykłym dodatkiem. Że powinno się ją traktować z szacunkiem jako osobę myślącą, a nie jako piękne acz głupiutkie zwierzątko trzymane pod kloszem. 

W szóstej części wreszcie nadeszło oczekiwane od samego początku finalne zderzenie rodzeństwa, gdzie padło wiele mocnych, dobitnych słów. Enola stanęła oko w oko najpierw z Sherlockiem, a następie i z Mycroftem, którym w skuteczny sposób wbiła co nieco do zaściankowych głów. Rozwinął się również temat matki - nie chcąc zbytnio spojlerować, powiem jedynie, że czytaniu towarzyszyło wiele przeróżnych emocji.

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej to zdecydowanie lektura warta poznania, zwłaszcza przez młode dziewczyny dopiero kształtujące własne potrzeby, wyobraźnie czy plany na przyszłość. Historia Enoli idealnie pokazuje, że w życiu można osiągnąć wszystko, jeśli się tego dostatecznie mocno pragnie i ze wszystkich sił dąży do spełnienia owych pragnień.  Nancy Springer napisała niezwykle wciągającą, pełną przygód opowieść, w jakiej kryminale łamigłówki przeplatają się z wyjątkowymi wartościami, dzięki czemu książka staje się wyjątkowa. Polecam z całego serca!

7,5/10

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej
Nancy Springer
Wydawnictwo Poradnia K
Warszawa 2022
Stron: 200


← Sprawa szyfru na krynolinie


Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu18 komentarzy:

 1. Na uwadze będę mieć. Podobają mi się takie książki. Pozdrawiam serdecznie, dziś z rana tylko 10 minutowy spacer i odpoczynek sobie robię od lektur ;-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciągle rozważam czy to seria dla mnie, bo jednak nastolatką już nie jestem, ale kuszą mnie pozytywne recenzje, więc pewnie w końcu przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki nie należą do obszernych, więc zawsze możesz spróbować sięgnąć po pierwszy tom. I wtedy zobaczysz, czy to lektura dla ciebie. :)

   Usuń
  2. Słusznie, wiele nie ryzykuję :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Cudownie! A który tom podobał Ci się najbardziej? :)

   Usuń
 4. Ta seria zbiera bardzo dobre recenzje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie może być inaczej, skoro jest wspaniała. :)

   Usuń
 5. Coś dla mojej nastoletniej siostrzenicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie jej poleć! Na pewno będzie zachwycona. :)

   Usuń
 6. Słyszałam o tej historii jedynie przez jej adaptację na Netflixie. Jednak nigdy jej nie obejrzałam. Muszę przyznać, że bardzo zaintrygowałaś mnie tą książką. Co prawda 7.5 nie jest bardzo wysoką oceną (przynajmniej dla mnie), ale może uda się znaleźć wolną chwilę!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Myślałam, że jest o niej głośniej! Ale koniecznie przeczytaj, bo film nie oddaje aż tylu rzeczy, co książka - chociaż jest naprawdę dobry. :)

   Usuń
 7. Rozpoczęłam czytanie tego cyklu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mam na razie tej serii w planach, ale nie mówię też nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że akurat Tobie bardzo się ta seria spodoba! :)

   Usuń
 9. Ależ mi się te figurki podobają! :)

  OdpowiedzUsuń