Recenzja [191] - Księżniczką być

 

Izumi Tanaka to nastolatka, na co dzień żyjąca w kalifornijskim miasteczku; chodzi do szkoły, a wolny czas spędza z trzema najlepszymi przyjaciółkami. Mieszka z mamą, którą kocha najmocniej na świecie, ale Izumi ciągle czuje się inna; czuje, że nie do końca pasuje do stricte amerykańskiego środowiska, dlatego tak pragnie poznać ojca, a tym samym zrozumieć własne korzenie - może ta wiedza pozwoli dziewczynie odnaleźć własne miejsce na Ziemi?

W chwili, kiedy przypadkiem poznaje tożsamość biologicznego ojca, życie Izumi nagle wywraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Okazuje się bowiem, że dziewczyna jest księżniczką i to nie byle jaką, a całej Japonii! Zbierając się na odwagę, Izumi wyrusza w podróż do kraju kwitnącej wiśni, gdzie pragnie odkryć własną siebie i prawdę o swoich korzeniach. 

Czy Izumi uda się wreszcie odnaleźć kącik dla siebie? Co z nową rolą, w jakiej niespodziewanie się znalazła? Czy dziewczyna poradzi sobie jako dziedziczka tronu, mimo że całe życie była "zwyczajną" Amerykanką? I najważniejsze: uda jej się zbudować relację z ojcem?

Tokio Ever After Emiko Jean to propozycja skierowana głównie do młodszych czytelników, którzy przepadają za królewskimi wątkami, księżniczkami czy dziedziczkami korony oraz nastoletnimi dylematami egzystencjonalnymi. Historia jest ciekawa, wciągająca i obfitująca w wiele zabawnych momentów, dzięki czemu wzbudza wiele emocji. Książki nie nazwałabym wybitną albo fenomenalną, ale dobrze spędziłam przy niej czas i pomogła mi się zrelaksować po ciężkim dniu. 

Fabuła Tokio Ever After należy do lekkich i przyjemnych, nawet jeśli w kilku momentach może wydawać się totalnie naciągana. Nie radziłabym też doszukiwać się tutaj ukrytych przekazów, filozoficznych dywagacji czy psychologicznych pojęć - to nie tego typu literatura. Emiko Jean stworzyła bowiem zabawną, pełną zwrotów akcji propozycję dla nastolatków marzących o iście królewskim życiu.

W książce pojawił się wątek miłosny między Izumi a jej prywatnym ochroniarzem, co - mimo że mało oryginalne - miało swój urok. Podobały się się ich rozmowy, zwierzenia, a póżniej wymiany wierszy, dzięki którym historia wydała się bardziej romantyczna. Podczas czytania aż czuło się ciepło rozchodzące po ciele.

Tokio Ever After Emiko Jean to przesympatyczna lektura, którą polecam, zwłaszcza po zabieganym dniu, bo idealnie pozwala się odprężyć. Historia nie należy do porywających, ale kiedy już wsiąknie się w fabułę, ciężko od niej uciec. Tokio Ever After to opowieść zagubionej dziewczyny, która odnajduje się dopiero po konfrontacji ze swoimi pierwotnymi korzeniami. To książka o nadziei, rodzinie, przyjaźni, a wszystko to otoczone jest iście królewskim klimatem. 

6,5/10

Tokio Ever After
Emiko Jean
Wydawnictwo Słowne
Warszawa 2022
Stron: 390


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu13 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że właśne teraz, gdy chcemy uciec od otaczającej nas rzeczywistości, warto czytać takie właśnie książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też na uwadze będę miał, zapowiada się ciekawie. Po młodzieżówki czasami sięgam Ew :-) . Pozdrawiam serdecznie : - ) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w domu młodzież lubiącą czytać, więc im polecę powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo już słyszałam o tej książce i wiem, że to zupełnie nie moje klimaty, więc nie zamierzam po nią sięgać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może polecę młodszej siostrze. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach tę książkę, bo ostatnio wolę takie lekkie, sympatyczne, odprężające i niewymagające lektury, nawet jeśli są skierowane do młodszych czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Propozycja raczej nie dla mnie - z księżniczek imponowała mi tylko i wyłącznie Leia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O rany, ależ mi się opis fabuły kojarzy z "Pamiętnikiem księżniczki" Cabot. Kiedyś byłaby zachwycona, teraz chyba niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Może... jako przerywnik między thrillerami a literaturą faktu ;)

  OdpowiedzUsuń