Zapowiedzi wydawnicze na marzec/kwiecień


Ostatnimi czasy na rynku wydawniczym pojawia się tyle różnorodnych nowości, że często większość zostaje niezauważona. Choć powinna. Zdecydowanie. :) Stąd narodził się utarty już przez resztą blogosfery pomysł wstawienia na Pomistrzowsku nowego cyklu postów o najciekawszych (według mnie) zapowiedziach wydawniczych. 

Z racji tego, że dominującym gatunkiem czytanym przeze mnie jest fantastyka, spodziewajcie się wielu książek w tych klimatach. Wiecie jednak, że nie zamykam się całkowicie na inne i jeśli mnie coś zainteresuje, dam znać. :)PREMIERA 26.03.2021

„Problemem, jaki nastręcza życie w społeczeństwie dającym ci wolność jest to, że daje też ono wolność wszystkim innym.” 
Życie Bena Ashwooda z osady Widoki miało swój rytm i porządek: warzenie 4 beczek piwa tygodniowo, wysłuchiwanie opowieści w gospodzie „Pod Baranim Rogiem” i doroczne walki na kije na Festynie z okazji Święta Wiosny. Nawet pojawienie się w okolicy krwiożerczego demona nie wprowadziło istotnych zmian w jego życiu. 
Co innego, pojawienie się Mistrza Mieczy i wyjątkowo poirytowanej czarodziejki. To wywróciło życie młodego Bena do góry nogami. I chociaż przygody, kiedy już jakaś rzeczywiście się zaczyna, wydają się znacznie bardziej przerażające niż w opowieściach, Ben postanowił wykorzystać swoją szansę i ruszyć na ich spotkanie. Przecież wróci, prawda? Wróci do swojego browaru, przyjaciół i ciepłego zapiecka. 
Być może, gdyby Ben wiedział, gdzie zawiedzie go ciekawość i żądza przygód, strach nie pozwoliłby mu uczynić pierwszego kroku. Na szczęście nie wiedział.
*opis pochodzi od Wydawcy


PREMIERA 14.04.2021

Największe legendy spisane są krwią. Najsłynniejszy polski rycerz, którego imię żyje do dziś: Zawisza Czarny. 
Człowiek, którego słowo znaczyło więcej niż prawo. Ten, który za najwierniejszego giermka wziął syna pokonanego wroga. Stawał do walki tam, gdzie nikt już nie miał odwagi walczyć. A ludzie szli za nim, w ogień, pod deszcz strzał i bezlitosne ostrza. Po śmierć albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim. 
Dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata, wziętego do krzyżackiej niewoli, spali świat. Historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, dbałość o szczegóły i realia historyczne, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie i wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 14.04.2021

Kyle i Kimberly tworzyli idealną parę przez wszystkie lata liceum. Jednak w wieczór balu na zakończenie szkoły wydarza się katastrofa. Podczas jazdy samochodem zupełnie niespodziewanie Kimberly zrywa z Kyle’em i dochodzi do wypadku. Kimberly ginie, a Kyle z uszkodzeniem mózgu trafia do szpitala. Nikt nie jest jednak w stanie pojąć, z jak ogromną traumą musi zmierzyć się chłopak. Nikt nie jest w stanie go zrozumieć. Z wyjątkiem zjawiskowej dziewczyny o imieniu Marley.
Marley cierpi z powodu własnej straty, straty, za którą wciąż się obwinia. Podczas gdy ona i Kyle wzajemnie leczą swoje rany, niepostrzeżenie pojawia się między nimi uczucie. Kyle jednak nie może się pozbyć przeświadczenia, że nadciąga kolejna katastrofa – silniejsza niż wszystkie inne. Katastrofa, która zniszczy bowiem wszystko, co tak bardzo starał się zbudować na nowo. I ma rację. Teraz i na zawsze – niezapomniana powieść, idealna dla fanów Johna Greena, Nicoli Yoon, Davida Levithana i Jenny Han. Opowieść pełna emocji, wzruszeń i zaskoczeń z twistem, którego nie sposób przewidzieć. Wszyscy, którzy pokochali Trzy kroki od siebie nie mogą przegapić tej historii!

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 31.03.2021

Jeśli twoje życie zostało zbudowane na kłamstwie, skąd możesz wiedzieć, czy cokolwiek w nim jest prawdą? 
Siedemnastoletnia Cordelia Koenig chce szybko uporać się z projektem na zakończenie szkoły. Postanawia skorzystać z pomysłu starszej siostry i zbadać swoje etniczne pochodzenie. A wisienką na torcie ma być praca w zespole z Kodiakiem Jonesem, obiektem jej westchnień. Jedyne, co musi zrobić, to wysłać próbkę swojego DNA do laboratorium, napisać pracę i czekać na najwyższą ocenę. 
Lecz cały świat dziewczyny się wali, kiedy otrzymuje wyniki testu. Cordelia zaczyna wątpić we wszystko, co dotychczas było dla niej oczywiste – przestaje ufać matce i nie wie, kim tak naprawdę jest osoba, która spogląda na nią z lustra. Pocieszeniem jest dla niej tylko Kodiak – chłopak z gitarą, który pisze wiersze. Ale Kodiak to również chłopak z mroczną przeszłością, od którego powinna trzymać się z daleka… 
Projekt Prawda to poruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, ale także o przyjaźni i miłości – we wszystkich jej odcieniach – opowiedziana za pomocą mejli, esemesów oraz narracji stylizowanej na wiersz. Historia, od której nie można się oderwać.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 13.04.2021

Twoje dziecko znika. A teraz, gdy wraca po latach do domu, czujesz, że to chyba jakiś blef...
Twoje dziecko zniknęło bez śladu. Miało wtedy zaledwie sześć lat. Wszędzie rozwieszono plakaty, policja prowadziła śledztwo. Niestety bez skutku. Ale teraz, po dwunastu latach, twoje dziecko wraca do domu. Po prostu puka do drzwi. Umierasz ze szczęścia, że masz je z powrotem przy sobie. Ale wkrótce zaczynasz się zastanawiać, dlaczego nie potrafi odpowiedzieć na tak wiele pytań. Gdzie było przez cały ten czas? Jakim cudem udało mu się wydostać i wrócić do domu? I nie są to jedyne wątpliwości…

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 15.04.2021

Kolejny, po "Skrawku pola", tom wiejskiej sagi, przedstawiającej autentyczne losy chłopskich rodzin, inspirowanej opowieściami bliskich i wspomnieniami autorki. 
Dom rodzinny powinien być bezpieczną przystanią, zdarza się jednak, że jest zupełnie inaczej. Z taką sytuacją niełatwo się zmierzyć dorosłemu, a co dopiero dziewczynce z wiejskiej chałupy. Bo choć wokoło zawsze będą oczy, które widzą, to rzadko znajdą się uszy gotowe do słuchania, a tym bardziej ręce chętne do pomocy. 
Wojna zmieniła świat, ale czy na lepsze? Po odzyskaniu niepodległości życie w Tynczynie toczy się dalej, ze wszystkimi jego trudami i radościami. Ciężka praca, śluby, zdrady, ucieczki. Starzy ustępują miejsca młodym, a ci, obiecując sobie, że będzie inaczej, popełniają te same błędy, co ich matki i ojcowie.
*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 24.03.2021

Ameryka alternatywnego XIX wieku. Daj się porwać światu, w którym technologia, zamiast pełzać, pomknęła naprzód. 
Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się miasto Exmore – betonowa dżungla wieżowców, ciężkich fabryk i mrocznych zaułków. A pośrodku tego sztucznego tworu stoi potężna elektrownia, której źródłem energii jest technologia trzymana w głębokiej tajemnicy. 
Staruszek Andrew Milton spędza czas w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale dla skazańców o szczególnie niebezpiecznym rodowodzie. Kathleen Turner trzymana w zamknięciu jak zwierzę czeka, aż nastąpi jej smutny koniec. Janusz Szewczyk, nastoletni syn polskich emigrantów, stara się przetrwać w niebezpiecznych dokach Exmore. Cała trójka jeszcze nie wie, w jaki sposób niepowstrzymana fala wydarzeń powiąże ich losy. 
Szaleni naukowcy, okaleczeni pacjenci, szpitale psychiatryczne, tajne laboratoria i osobnicy nazywający siebie bogami-naukowcami. Historia o odkupieniu, zemście i ambicji.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 24.03.2021

"Dziecko nie żyje. Nie pozostało nic więcej, by wiedzieć." 
Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. By odnaleźć zaginione dziecko, sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników. A są tam wszyscy: od wiedźmy, przez smutnego olbrzyma, aż do zmiennokształtnego Lamparta. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Każde z nich pilnie strzeże swoich tajemnic. 
Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci. Wątpliwości nie opuszczają Tropiciela ani przez chwilę. Kim jest tajemniczy chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I przede wszystkim – kto kłamie, a kto mówi prawdę? 
Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny. Czarny lampart, czerwony wilk to opowieść niezwykle brutalna, osadzona w fantastycznej scenerii, a jednocześnie poruszająca.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 14.04.2021

Trzy kobiety. Dwanaście godzin. Któraś z nich musi odpowiedzieć za to, co zrobiła. 
Magda prowadzi zwyczajne życie. Mieszka w przytulnym domu w Krakowie, pracuje w komunikacji miejskiej, wolne chwile spędza, jeżdżąc na ukochanym motorze. Pozorny spokój zakłóca jedno spotkanie, po którym Magda nie może dojść do siebie. A potem jeszcze jedno. I kolejne… 
Gdy Magda spogląda w oczy kogoś, kogo miała nadzieję już nigdy nie zobaczyć, pozorny spokój znika. Zagłuszane koszmary i traumy uderzają ze zdwojoną siłą. Przerażona tym, co drzemie w głębi jej umysłu, Magda musi podjąć decyzję, od której zależeć będzie nie tylko jej życie. 
Jarosław Czechowicz, pisarz i recenzent, powraca z porywającym i niepokojącym thrillerem psychologicznym. Żeby wstrząsnąć czytelnikiem, bierze na warsztat doświadczenia bolesne i boleśnie powszechne. Bo to wszystko wciąż dzieje się na nowo.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 14.04.2021

„Stracone miliony” - Intymna historia o braterstwie, miłości, poświęceniu i zdradzie. Opowieść o dwóch braciach, którzy wiodą wspólny, awanturniczy żywot, podróżując, jak bitnicy, skacząc do towarowych pociągów i dorywczo pracując. Mimo wspólnie dzielonego losu, mają zupełnie różne pragnienia i postawy. Jak potoczy się ich historia gdy staną przed największymi życiowymi wyborami, przed próbą czasów w których żyją? 
W swojej najnowszej, oszołamiająco dobrej powieści, Jess Walter, wspaniale maluje portret Ameryki początku XX wieku i burzliwych, trudnych lat młodego jeszcze kraju, z jego niespokojnym, głodnym życia społeczeństwem. Powieść w zaskakujący sposób rezonuje ze współczesnością, z coraz większymi, międzyludzkimi podziałami, będąc jednocześnie porywającą, sensacyjną prozą. 
Jess Walter ugruntowuje swoją pozycję wśród najciekawszych, współczesnych pisarzy, a „Stracone miliony” mogą stać się jedną z najbardziej pożądanych książek XXI wieku.
*opis pochodzi od Wydawcy


PREMIERA 14.04.2021

Mrocznie, duszno i nieprzewidywalnie – Joanna Opiat-Bojarska opracowała wzór na thriller, od którego przechodzą dreszcze. Doskonale skonstruowana, pochłaniająca intryga to gra z czytelnikiem na najwyższym poziomie. A zakończenie zaskoczy nawet najbardziej wytrawnych miłośników gatunku.
Szum wody. Ciepło otaczające zanurzone w wannie ciało. Blask migoczącego płomienia. To jest właśnie reset. Tylko tak Marcin może się uspokoić. Wyciszyć nadwrażliwy na bodźce umysł. Utrzymać w ryzach tę część siebie, która nie mieści się w ogólnie przyjętych normach. Kiedyś popełnił błąd. Myślał, że tak będzie lepiej. Dla wszystkich. Ale bardzo się pomylił, życie to nie jest bajka z morałem. Nie wystarczy odpokutować. Choć spłacił swoje długi, piętno winy zostanie z nim na zawsze. Zwłaszcza że jest ktoś, komu zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Nawet za cenę życia.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 13.04.2021

Pierwszy tom cyklu „Scholomance”. Scholomance to szkoła, w której nie ma nauczycieli, wakacji ani przyjaźni między uczniami – tylko strategiczne sojusze. Przetrwanie jest ważniejsze od stopni, gdyż młodzi magowie nie mogą opuścić szkoły, aż ją ukończą lub zginą. Obowiązujące w Scholomance zasady są proste: nie można chodzić samotnie po korytarzach i trzeba się strzec potworów, które czają się wszędzie. Poza tym niektórzy uczniowie praktykują czarną magię, a nawet mordują innych, żeby zwiększyć swoje szanse przeżycia. 
Galadriel Higgins, zwana El, potrafi stawić czoło niebezpieczeństwom czyhającym w Scholomance, ponieważ ma ogromną moc. Mogłaby bez trudu pokonać wszystkie grasujące potwory. Problem polega na tym, że równie łatwo mogłaby także zabić pozostałych uczniów...

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 10.03.2021

Tylko umarli nie mają sekretów. 
Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co znamy ze słynnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka.  O czym doskonale wie matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może długo jednak pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu. 
Czasami dorastać znaczy stanąć twarzą w twarz z prześladującymi cię demonami.

*opis pochodzi od WydawcyPREMIERA 14.04.2021

Czy zbrodnia może być dziełem sztuki? 
W Łodzi dochodzi do serii makabrycznych zbrodni. Łączy je intrygujący schemat – seryjny morderca pozbawia ofiary palców, a w ich usta wkłada martwe ptaki. Nad sprawą pracuje para śledczych – komisarz Kyrcz i podkomisarz Szolc. Sprawca nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Jest perfekcyjny. W końcu jednak popełnia błąd. Czy zrobił to przypadkowo? A może świadomie manipuluje śledczymi albo fabrykuje dowody, by zmylić policjantów? 
W całą sprawę wplątana zostaje Laura Wójcik, z zawodu rysowniczka. Dziewczynę fascynuje śmierć, szczególnie samotna śmierć ptaków. Dlatego intrygują ją ostatnie zbrodnie. Czy to tylko przypadek, że jest autorką portretów kolejnych ofiar mordercy? Wstrząsające i zarazem fascynujące wydarzenia, skłaniają ją też do refleksji na temat własnej przeszłości. Czy ma ona związek ze sprawą, którą żyje całe miasto?

*opis pochodzi od Wydawcy


Napiszcie w komentarzach, czy przytaczane przeze mnie tytuły w jakiś sposób Was zaciekawiły i czy po któryś sięgnięcie! 

31 komentarzy:

 1. Oj, znajdzie się tu parę tytułów, na które czekam. Zwłaszcza na Marlona Jamesa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie wydają się być bardzo interesujące. Z Komudy czytałem ponad rok temu "Westerplatte". Nie rozczarowałem się, ale teraz raczej stawiam na książki z biblioteki - i e booki. Właśnie wałkuję stare wydanie Klubówny o "Jadwidze i jej czasach". Zapraszam też na Wielkie Oczekiwanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowa książka Stephena Kinga już u mnie. Niebawem się za nią zabieram.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nową książkę Novik już dostałam przedpremierowo i na pewno wkrótce przeczytam <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla siebie znalazłam dużo książek z tych nowości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie propozycje interesujące, ale w najbliższym czasie sama sięgnę raczej po inne książki - nie z nowości. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę nie jedną fajną książkę dla mnie 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że „Stracone miliony” mogą mnie zainteresować i być może nawet po nie sięgnę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 9. Same ciekawe tytuły widzę! Szczególnie zainteresował mnie Blef. Jego wezmę na pierwszy ogień :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cztery książki z tej listy mnie zainteresowały. Kinga już mam.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 11. Przede wszystkim "Blef" i nowa Opiat- Bojarska.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno będę czytała książkę Prawda oraz Blef, a także książkę Kasi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe propozycje, znalazłam parę dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe premiery szykują się :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ta saga wiejska najbardziej do mnie przemawia :) Lubię tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Choć nie jestem fanką Kinga, to tym razem on wygrywa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Najbardziej zaintrygowała mnie książka ,,Projekt prawda''.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wow sporo ciekawych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Tyle propozycji, że jest z czego wybierać! Książkę o Zawiszy przeczytam obowiązkowo!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe zestawienie zapowiedzi. O niektórych już gdzieś słyszałam, ale większość jest dla mnie nowa.
  Ja akurat nie czekam na żadną z tych książek, ale pierwszy tom "Sagi wiejskiej" mam w planach po przeczytaniu Twojej recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawe propozycje. Kilka mnie zaintrygowało. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Tym razem mnie akurat żaden nie zaciekawił :c

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam serdecznie ♡
  O niektórych tytułach słyszałam, inne są mi nieznane. Niektóre książki chętnie bym przeczytała, widzę kilka całkiem ciekawych historii :) Świetny wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawe tytuły. Szczególnie "Zawisza" mnie intryguje

  OdpowiedzUsuń
 25. Blef- myślę że to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Nowa propozycja od Kinga zaciekawiła mnie chyba najbardziej:)
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Sporo świetnych książek - intrygują mnie "Teraz i na zawsze" oraz książka pani Novik, z którą jeszcze nie miałam przyjemności, a słyszałam TYYYYYLE zachwytów, ale ja w kwietniu usycham na drugą część "Gołębia i węża" - "Krew i miód". :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak już wspomniałam, mam na uwadze "Przedsionek piekła", a poza tym kusi mnie nieco "Martwy ptak". Zobaczymy, co wyjdzie w praniu :)

  OdpowiedzUsuń