PRZEDPREMIEROWO Recenzja [140] - Nastolatkiem być


PREMIERA 11.08.2021 

Niemożliwa para Emmy Mills to historia o młodzieży i dla młodzieży, w której główną rolę odgrywa Claudia. Zupełnie zwyczajna nastolatka na co dzień zajęta nauką, a wieczorami grająca online w fabularną grę Battle Quest wraz z rodzeństwem i najlepszą przyjaciółką, Zoe. Jej życie byłoby idealne, gdyby nie fakt, że zmieniła szkołę na prywatną i aktualnie uczęszcza do Prospect-Landower School, gdzie ciągle próbuje się odnaleźć. Za namową mamy Claude idzie na imprezę, podczas jakiej zupełnym przypadkiem staje się świadkiem zerwania "najsłodszej" pary w szkole. Paige rzuca Iris, której wytyka m.in. egoizm i pragnienie, by stała się "lepszym człowiekiem".

Wścibstwo Claudii wychodzi na jaw, co Iris przyjmuje z ogromną wrogością. Na domiar złego na literaturze dziewczyny zostają przydzielone w parę w celu napisania referatu, a wskutek kolejnych zrządzeń losu obie trafiają do teatralnej grupy. Mają pomóc (lub zagrać rolę) w sztuce Szekspira Sen nocy letniej.

W międzyczasie Claude poznaje Gideona, jednego z najpopularniejszych i najbardziej charyzmatycznych chłopków w szkole, zacieśnia więź z Iris, która zaraża ją sympatią do boysbandu TION, oraz zdobywa kolejne poziomy w grze. Nowe przyjaźnie, może miłości, ukryte żale, małe kłamstewka oraz dużo emocji dopadną Claudię w najmniej spodziewanym momencie...

Niemożliwa para to przezabawna opowieść o dojrzewaniu i towarzyszących temu problemach. Emma Mills stworzyła świetną historię oraz wykreowała totalnie rozbrajającą główną bohaterkę, której wręcz nie dało się nie lubić. Fabuła nie należy do górnolotnych, ale wciąga i wydaje się idealna na luźne, leniwe popołudnie. Niemożliwą parę powinno czytać się dla relaksu i w celu poprawy humoru, co mogę zagwarantować.

Powieść przeznaczona stricte dla młodzieży porusza kilka interesujących wątków, ale pojawia się też parę schematów: najprzystojniejszy chłopak nagle zainteresowany główną bohaterką, wielkie-małe kłótnie, zdobywanie nowych przyjaciół, etc. Niemniej, historia naprawdę jest warta poznania przez wzgląd na nietuzinkowy, przeuroczy klimat. 

W Niemożliwej parze czytelnicy nie znajdą mocnych dramatów, co jest bardzo realistyczne. No, nie oszukujmy się: wydarzenia bądź konflikty, których doświadcza się jako nastolatka/nastolatek, w rzeczywistości w większości wcale nie są ani trochę tragiczne. Młodzież nie zna jeszcze życia na tyle, by poznać jego gorzki smak, więc takie drobnostki często (i zupełnie niepotrzebnie) traktuje jak przysłowiowy koniec świata. Emma Mills w swojej powieści skupia się na pokazaniu prawdziwych relacji między bohaterami i stwarza im doskonałą sposobność, by mogli dorosnąć w spokoju.

Niemożliwą parę polecam bez wahania, ponieważ was rozczuli i rozbawi do łez - wiem to z własnego doświadczenia, bo kilkanaście razy dosłownie parskałam śmiechem, a raz nawet rzęziłam jak koń, co może potwierdzić mój narzeczony. :) Książka bogata jest w tony przeróżnych emocji, dzięki czemu wydaje się wyjątkowa. Z pewnością jeszcze wrócę do Niemożliwej pary, by po raz kolejny móc doświadczyć tych uroczych, śmiesznych oraz do bólu realistycznych przygód Claude i reszty ekipy. 

9,5/10*

Niemożliwa para
Emma Mills
Wydawnictwo Media Rodzina
Poznań 2021
Stron: 384


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu


*książka skierowana jest stricte dla młodzieży, więc przez ten właśnie pryzmat ją oceniam :)

30 komentarzy:

 1. Skorzystam z polecenia. Niegdyś uwielbiałem młodzieżówki, pamiętam też czasy komedii o nastolatkach , które nadawał Polsat chyba w środy po dwudziestej. Pozdrawiam serdecznie. Dziś miałem aktywny poranek, teraz książki biblioteczne. I coś lżejszego być może.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy, z pewnością Ci się spodoba! :)

   Usuń
 2. Mam w domu nastolatka lubiącego czytać książki, więc jemu polecę powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie zachwycony, jeśli lubi takie klimaty. :)

   Usuń
  2. Myślę, że lubi. On ogólnie wszystko czyta, co wpadnie mu w ręce :)

   Usuń
 3. Wiem komu polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. To super, że ode mnie. A planujesz sięgnąć po książkę? :)

   Usuń
 5. Teraz już mam dużo innych tytułów w kolejce do przeczytania, lecz może w przyszłości się skuszę, skoro to warta poznania książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet bardzo, zwłaszcza na poprawę humoru. :)

   Usuń
 6. Ależ zachęcajaco piszesz o tej książce. Chyba się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, bardzo się cieszę, bo myślę, że Ci się spodoba. :)

   Usuń
 7. Mimo tak bardzo zachęcającej notki raczej nie sięgnę - powieści dla młodzieży coraz bardziej mnie irytują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też kiedyś tak miałam, ale to dlatego, że po prostu musiałam odpocząć od młodzieżówek. Przez parę lat czytałam więc inne gatunki, a jak niedawno wróciłam, to mi się znowu spodobały. Może u Ciebie też tak będzie? :)

   Usuń
 8. Może polecę siostrze, nastolatce. Próbują ją zachęcić do czytania. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubi takie klimaty, może "Niemożliwa para" będzie punktem zwrotnym w jej książkowym życiu. :)

   Usuń
 9. Nie dla mnie, choć taka ocena kusi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tej książce i nie ukrywam, że sięgnie po nią nieco mnie kusi. Ale się jednak powstrzymam. Nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo przyjemnie czytało mi się ten tytuł :) Wątek gier, przedstawienia oraz przyjaźni (chłopców, którzy wychowywali się razem i byli dla siebie jak bracia) - to wszystko powoduje, że zapamiętam ten tytuł na dłużej.

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe, czy by mi się spodobało. Wiem, że młodzieżówki są fajne, ale niekiedy przeszkadza mi w nich ta schematyczność, to szybkie zakochiwanie się i wszystkie drogi prowadzące do wielkiej miłości :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna lektura. Idealna na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej nie dla mnie, ale warto polecić nastolatkom do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Skoro tak bardzo rozśmiesza, to muszę ją przeczytać 😊

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie jestem fanką książek dla młodzieży, ale o "Niemożliwej parze" czytam tyle dobrego, że chyba się skuszę ;). Zwłaszcza, że ostatnio mam chęć raczej na lekkie i sympatyczne, zabawne i urocze powieści, a jak widzę, pod tym względem ta książka się wpisuje w moje obecne zainteresowania czytelnicze ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie wyświetla mi się Twój najnowszy post - "Zabijając za pieniądze". Pozdrawiam . Blogger coś ostatnio szwankuje :/

  OdpowiedzUsuń