Recenzja [255] - Przyjaciel z czterema łapami

 
PREMIERA 25.01.2023

Dziecko już od najmłodszych lat powinno uczyć się, że zwierzęta należy szanować, i - jeśli rodzice wreszcie zgodzą się po milionach próśb, błagań i lamentów na kupno szczeniaczka czy kotka - dbać o nie. Czasami jednak ciężko zrozumieć, co pupil ma na myśli, skoro nie potrafi mówić (a przynajmniej nie potrafi mówić językiem ludzkim), co przysparza kłopotów w codziennym życiu.

Na szczęście dr John Bradshaw, antrozoolog i biolog, postanowił uchylić rąbka tajemnicy i pokazać swoim młodym czytelnikom, jak psy doświadczają świat i co o nim myślą. 

Książka Psy. Zrozumieć najlepszego przyjaciela to krótka, kilkunastorozdziałowa opowieść o Rustym - terrierze o przyjaznym usposobieniu i ogromnym sercu. Autor kolejno opisuje zwyczajny dzień w środku tygodnia, kiedy rodzice idą do pracy, a dzieci do szkoły, dokładnie ukazując samopoczucie oraz myślenie psa. Przybliża czytelnikowi tematy związane z zachowaniem na spacerze, opowiada o rodzaju kontaktów z innymi psami czy o tym, jak bardzo samotny czuje się pies, kiedy zostaje sam w domu. 

Można się dowiedzieć, jak zbudowany jest psi nos i że potrafi on wychwycić milion razy więcej zapachów niż ludzki. Poczytać o ogonach opowiadających historię albo o "spojrzeniu winowajcy".

John Bradshaw napisał naprawdę intrygującą książeczkę dla najmłodszych, która pozwoli wejść w głowę pupila i poznać jego myśli. Psy. Zrozumieć najlepszego przyjaciela to doskonały wybór, jeśli pragnie się wprowadzić do zacisza domostwa nowego, czteronożnego członka rodziny i nie wiadomo, jak opowiedzieć dzieciom o psim świecie. 

Psy. Zrozumieć najlepszego przyjaciela
John Bradshaw
Wydawnictwo ToTamto
Warszawa 2023
Stron: 128

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu7 komentarzy:

 1. Przeczytam tę książeczkę wspólnie z moimi siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja papuga mówi i to bardzo dużo, mini konwersacje możemy spokojnie przeprowadzić :D Jednak podchodząc do tematu całkiem serio: cudowny pomysł na książkę! Bo podstawa prawdziwej przyjaźni ze zwierzakiem to nie wymaganie, aby on był dla nas i kropka. Kluczem jest zrozumienie i - nie boję się tego powiedzieć - szacunek dla żywej istoty. Bardzo dobrze, jeżeli dzieci zaczną się tego uczyć już od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uczenie szacunku do zwierząt to praca od podstaw. Dobrze, że takie książki są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudny psiak :) Książka też może być fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka tematycznie przywodzi mi na myśl animację "Sekretny świat zwierząt", ale podchodzi do tego dojrzałej. Fajna propozycja dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa propozycja dla najmłodszych. Wartościowa. Szczególnie, że często zdarza się, że ludzie traktują zwierzęta jak zabawki...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale mnie zaciekawiłaś tą książką! Coś dla mojej młodszej pociechy- psiary nr 1 ;) Ciekawa jestem jak ta książka wygląda w środku.

  OdpowiedzUsuń