Recenzja [222] - Jak pech, to pech

PREMIERA 09.08.2022

Niedawno premierę miała druga część przygód Tekli z cyklu Zezowate szczęście Tekli autorstwa Olgi Rudnickiej. Z góry zaznaczę, że nie poznałam pierwszej części, a i Nieszczęście w szczęściu było moim pierwszym kontaktem z twórczością autorki. Czy udanym? Dowiecie się tego, czytając dalszą recenzję. :)

Tekla to grubokoścista kobieta, lekko zafiksowana na punkcie pecha i jego odganiania. Zaraz? Czy ja napisałam lekko? Tekla jest totalnie zafiksowana! Trzyma w torebce naręcze atrybutów przynoszących szczęście, na wejściu jej wynajmowanego od kuzynki Dominiki wisi but z gwoździami wewnątrz służący jako bariera ochronna, a przyszłość powierza różnokolorowym świecom potrafiącym, na przykład załatwić pracę, odnaleźć miłość czy odpędzić stręczycieli. A jednak w Tekli zakochał się mężczyzna, wygrała w lotka i znalazła pracę.

Sęk w tym, że Dominika zaczyna martwić się o kuzynkę, w chwili kiedy Teklę potrąca tramwaj, spada ze schodów i psuje jej się samochód. Wygląda, jakby ktoś próbował ją skrzywdzić, więc Dominika szybko zgłasza sprawę na policję. 

Kiedy para komisarzy podejmuje śledztwo, jeszcze nie wie, ile problemów im ono przysporzy. Podczas przesłuchań współpracowników i sąsiadów wychodzą na jaw dziwne, niemal przerażające fakty... albo plotki? 

Nieszczęście w szczęściu Olgi Rudnickiej to niewymagająca, momentami zabawna lektura z mnóstwem cudacznych sytuacji. Książkę spokojnie można czytać bez znajomości pierwszego tomu, czego jestem idealnym przykładem. Nie potrzebowałam znać poprzednich wydarzeń z życia Tekli, by całkowicie zrozumieć te aktualne. Fabuła była zupełnie niezależna. 

W historii chwilami panował chaos, a rozmowy między kuzynkami należały do naprawdę oderwanych od rzeczywistości. Oczywiście, w dobrym tego słowa znaczeniu. Autorka dobrze wykreowała bohaterów, a Tekla i Dominika umiejętnie poprawiały humor. Ich rozmowy, podobnie jak komiczne sytuacje, w jakie się pakowały przez swoje roztargnienie albo wybory - zwłaszcza te dotyczące wieszania butów nad drzwiami albo paleniu wszędzie świec - sprawiły, że parę razy dosłownie parsknęłam śmiechem.

Nieszczęście w szczęściu ma za zadanie odprężyć po ciężkim dniu. Nie szukajcie tutaj przejmującej, trzymającej w napięciu fabuły pełnej zwrotów akcji. Bohaterów (poza głównymi) również potraktowano odrobinę po macoszemu, a niektóre fragmenty wydawały się totalnie nierealne. I dobrze! Bo niczego innego nie spodziewałam się po komedii; choć odrobinę się zawiodłam. Nie rozśmieszyła mnie tak mocno, jakbym sobie tego życzyła. Ciężko mi było też przebrnąć przez początek, który się dłużył.

Olga Rudnicka napisała dobrą książkę, którą polecę fanom komedii kryminalnych. Podczas czytania trzeba pamiętać, że lektura ma zrelaksować, poprawiać humor oraz że jest pełna satyry, ironii i momentami czarnego humory. W Nieszczęściu w szczęściu nie znajduje się pouczającej, wartościowej fabuły ani rozterek czy konfliktów emocjonalnych bohaterów, a zwyczajną zabawę. Ot, zwykła poczytajka na rozluźnienie. 

6/10

Nieszczęście w szczęściu
Olga Rudnicka
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Warszawa 2022
Stron: 312

← Zgiń, przepadnij


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu


23 komentarze:

 1. Muszę wreszcie poznać twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz komedie kryminalne, to kontakt z autorką zdecydowanie będzie udany. :)

   Usuń
 2. Lubię jej poczytajki. Zawsze poprawiają mi nastrój :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak. Książka zdecydowanie poprawia nastrój. :)

   Usuń
 3. Muszę w końcu przeczytać jakąś książkę tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałem jeszcze komedii kryminalnych. Pozdrawiam Ew :-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Komedia kryminalna "momentami zabawna". Nieszczególnie mnie to zachęciło, szczerze mówiąc ;) Tym bardziej, że miałam pecha natknąć się na kilka... teges... no, baaardzo średnich, nieśmiesznych, daremnych i po prostu żenujących książek z tej kategorii. Ale ciągle wierzę, że znajdę fajną :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A mnie czegoś tak lekkiego teraz właśnie potrzeba :) Chętnie przeczytam, nawet jeżeli książka nie skłania do głębszych przemyśleń ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię komedie kryminalne, więc niewykluczone, że ten konkretny tytuł byłby dla mnie miłym doświadczeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na ten moment raczej nie sięgnę. Może kiedyś 😉

  OdpowiedzUsuń
 9. Może sięgnę. Cenię niektóre komedie kryminalne. Czasem lubię sięgnąć po lżejsze książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś nie umiem polubić się z komediami kryminalnymi. Czytałam dawno temu ze dwie powieści Rudnickiej i tak średnio mi się podobały, więc lekturę tej raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie dla mnie ale może mamie podrzucę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się fajnie :) Ale ja jednak zacznę od pierwszej części, skoro takowa jest, bo serie lubię czytać kolejno.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię komedie kryminalne latem :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Wypadki życiowe to potrafią namieszać w życiu wielu osób. :)

  OdpowiedzUsuń