Stephen King to niekwestionowany mistrz pisania, wirtuoz słowa i osoba, którego wyobraźnia to chyba dziura bez zna - autor wydał ponad sto powieści i opowiadań, z czego większość zekranizowano. Od lat jego książki znajdują się na listach bestsellerów; dam głowę, że nagrody, które zdobywa, ledwo mieszczą się na regale.
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika to nie tylko zwyczajny poradnik, gdzie mistrz zdradza pisarskie sekrety i daje rady poczatkującym. To także zabawne, czasami przygnębiające historie prosto z życia, które ukształtowały Stephena Kinga jako pisarza. W książce znajdzie się kilkanaście biograficznych wspomnień oraz początki kariery autora, które - nie oszukujmy się - nie wyglądały kolorowo. Co z kolei jest bardzo podbudowujące dla amatorów, bo jak widać nawet największe nazwiska zaczynały od kompletnego zera.
Książkę podzielono na kilka części, w których każda omawia co innego. Po trzech, krótkich przedmowach czytelnik otrzymuje ponad stustronicowy Życiorys autora, gdzie poza interesującymi historiami z dzieciństwa znajdzie się wiele naprawdę użytecznych rad dotyczących spraw, o których ja, na przykład, nigdy w życiu bym nie pomyślała. Poznajemy problem zbyt dużej liczy przysłówków, nietrafionych opisów dialogów oraz paru innych kruczków słownych. Potem przychodzi kolej na Skrzynkę z narzędziami, czyli nietuzinkowe i jakże obrazowe porównanie książki do owej skrzynki, a następnie fragment Jak pisać - kwintesencję całego pamiętnika.
Pod koniec książka oferuje dodatki w postaci wywiadu Stephena Kinga z synem, Joe Hillem; krótką mowę Owena Kinga; długą listę lektur polecanych przez mistrza grozy (niektóre tytuły potrafią zaskoczyć); oraz przykład dobrego redagowania tekstu.
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika to interesujący, bogaty w wiedzę poradnik, z którego wyciągnęłam ogrom dobrych rad. O wielu sprawach nie miałam kompletnie pojęcia, a Stephen King otworzył mi oczy. Jako osoba, która w przyszłości planuje zająć się pisaniem na poważnie, myślę, że właśnie czegoś takiego potrzebowałam - tych informacji, wspomnień, zabawnych historyjek.
Doskonałym pomysłem było wplecenie wydarzeń z przeszłości autora i przytoczenie anegdot, dzięki którym tekst ani razu nie przynudzał, a wzbudzał coraz większą ciekawość. W Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika przykłada się wagę do stylu autora, którego lekkość aż zaczarowuje i jedyne, co się czuje, to zazdrość o osiągnięty poziom w posługiwaniu się językiem i profesjonalność niemal buchającą z każdego zdania. Jakby każde słowo miało swoje miejsce.
8/10
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnikaStephen KingWydawnictwo Prószyński i S-kaWarszawa 2021Stron: 312
Z pewnością ta pozycja będzie pomocna dla osób chcących wydać własną książkę 😉
OdpowiedzUsuńNawet bardzo. Zawiera tyle pomocnych rad, że nic tylko korzystać i pisać. :)
UsuńO proszę, o tej książce nie słyszałam. Co prawda nie zamierzam napisać żadnej książki więc pewnie ta pozycja nie przyda mi się za bardzo ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :)
Ale zawsze można sięgnąć, jeśli zachce się rozwijać w tym temacie. :)
UsuńNie planuję swoich sił w pisarstwie, ale z czystej ciekawości przeczytam tę publikację. Może znajdę w niej coś ciekawego.
OdpowiedzUsuńZ pewnością znajdziesz! A dasz mi potem znać, jak Ci się podobało? :)
UsuńTo kultowa książka, którą chyba powinien znać każdy marzący o napisaniu swojej książki.
OdpowiedzUsuńCzytałaś? :)
UsuńOd dziecka miałam ochotę pisać książki i nawet kilka napisałam, najpierw w zeszycie, potem na laptopie, oczywiście nigdzie tego nie publikowałam xD Taki poradnik na pewno jest bardzo przydatny, pisany ręką mistrza, musi zawierać mnóstwo świetnych porad:)
OdpowiedzUsuńO, a czemu ich nie publikujesz? Chyba że jesteś jedną z tych osób, które piszą do szuflady. :) A poradnik Kinga to będzie wisienka na torcie, zwłaszcza jeśli wlaśnie parasz się pisaniem.
UsuńKultowa książka Ew - i dla mnie. Z przyjemnością sięgnę. ("Wielkie Oczekiwanie " ;-)). Pozdrawiam po intensywnym dniu - 44 minuty na zewnątrz. I czytanie Tokarczuk, odkurzanie wiedzy z podręczników licealnych :)
OdpowiedzUsuńI świetnie! Jestem pewna, że Ci się spodoba i wyciągniesz z niej kilka interesujących porad dotyczących pisania - o ile kojarzę, coś tam w wolnej chwili skrobiesz? :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBrzmi ciekawie, chętnie bym sprawdziła, jakie rady daje ten autor. ;)
OdpowiedzUsuńW takim razie nawet się nie wahaj, tylko sięgaj. :)
UsuńNa pewno przeczytam. Nie dlatego, żeby się czegoś nauczyć (chociaż czemu nie?), ale tak po prostu, żeby poczytać jego gawędzenie. Uwielbiam je :)
OdpowiedzUsuńO, tak, to gawędzenie to cud, miód i malinki. Jak ja mu tego zazdroszczę, tej łatwości operowania językiem. :)
UsuńMam na czytniku, czeka grzecznie na swoją kolej.
OdpowiedzUsuńDaj znać, jak Ci się podobało!
UsuńKiedyś chciałam przeczytać, ale już mnie nie ciągnie, skoro sama przestałam pisać ;)
OdpowiedzUsuńNie mam w 0lanach pisać, więc odpuszczam sobie tym razem ten poradnik.
OdpowiedzUsuńDzięki za tę recenzję, skusiłaś mnie, bo marzy mi się żeby coś napisać ;)
OdpowiedzUsuńKiedyś zaczytywałam się w twórczości pana Kinga, bardzo cenię sobie jego pióro, chociaż już mam mniej chęci na straszne historie. Może więc jego uwagi przydadzą mi się w życiu :)
Warto ją przeczytać i wracać do niej :)
OdpowiedzUsuńCiekawa propozycja. Pierwszy raz o niej słyszę. Uwielbiam pisać, dlatego chętnie przeczytam. Może czegoś nowego się z niej dowiem :)
OdpowiedzUsuńOd dawna mam ją w planach, ale zawsze coś innego wpada :)
OdpowiedzUsuńPrzydatna pozycja dla początkujących adeptów pióra :)
OdpowiedzUsuńJuż czeka na mojej półce ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Myślę, że wiele osób sięgnie po tą książkę. Jednak ja nie mam jej w planach.
OdpowiedzUsuńKsiążkę znam, ale nigdy nie sądziłam, że będzie dla mnie przydatna
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńBardzo chętnie przeczytam tę książkę. Kiedyś moim marzeniem było wydać coś własnego :)
Pozdrawiam cieplutko ♡
O, chciałam to przeczytać kiedyś <3 Może jak będę miała więcej czasu, to nadrobię <3
OdpowiedzUsuńMiło spędziłam czas z tą pozycją, można dowiedzieć się czegoś nowego o Kingu.
OdpowiedzUsuń