Recenzja [243] - Lepiej kupować niż reperować


PREMIERA 16.11.2022

Aldous Huxley to angielski pisarz, autor wielu nagradzanych powieści. Największą sławę przyniosła mu opublikowana w 1932 roku antyutopia Nowy, wspaniały świat, która w roku 2022 doczekała się adaptacji w postaci powieści graficznej. Fred Fordham stworzył komiks pełen zatrważających ilustracji, często rażących po oczach i idealnie obrazujących świat przedstawiony w powieści Huxleya. 

Antyutopijna historia przenosi czytelników daleko w przyszłość, w której ludzkość wyznaje zasady takie jak np. lepiej kupować niż reperować. Dzieci rodzą się i wychowują w specjalistycznych ośrodkach warunkowania, gdzie podczas snu przedstawia się im aktualną filozofię panującą w społeczeństwie. Dorośli nie zakładają rodzin, nie wiążą się również z jedną, konkretną osobą; relacje międzyludzkie skupiają się głównie na przygodnym seksie. W nowym świecie istnieje pięć kast, gdzie każda odpowiada za inny aspekt działalności, a jeśli nadejdą złe, smutne myśli wszystko załatwia euforyczny narkotyk idealny - Soma.


Zawsze znajdzie się wyjątek potwierdzający regułę. Bernard to mężczyzna niepodobny do innych, wątpiący i szukający, pytający i pragnący być innym. Marzący, by czuć emocje, których aktualne społeczeństwo zostało pozbawione. Razem z nowo poznaną kobietą, Leniną, wyruszają na wycieczkę do Rezerwatu w Nowym Meksyku, gdzie nadal żyją dzicy ludzie.

Ani Bernard, ani Lenina nie spodziewają się, co tam odkryją i jak bardzo przerazi ich ta prawda. Poznają ludzi wyznających inne zasady, spotkają się z brudem, morderstwami i chaosem, który niczym kula armatnia wkradnie się do ich poukładanego życia. Co się stanie, kiedy jeden z dzikusów wróci razem z nimi?


Nowy, wspaniały świat to dająca do myślenia, wielopoziomowa opowieść poruszająca kontrowersyjne zagadnienia. Oddziaływanie technologii, zmiana ideologii społeczeństwa, wzajemne relacje międzyludzkie czy kontrola nad każdym aspektem życia człowieka to przejmująca, wręcz przerażająca wizja przyszłości, która dąży do spełnienia. 

W książce autor nawiązuje do wielu dzieł Williama Szekspira, niejednokrotnie cytując, analizując i przekładając słowa na zachowania "wspaniałego" świata. Ogromnie podobało mi się zderzenie między nowoczesnym, technologicznie uzdolnionym społeczeństwem a dzikusami, nadal podążającymi za naukami ze starych czasów, gdzie wiara w Boga, potrzeba indywidualności czy wolność myśli była czymś normalnym. 


Powieść Aldousa Huxleya celuje w rozumienie emocjonalne świata kłócące się z tym racjonalnym. Nowy, wspaniały świat to opowieść pełna sprzeczności, intrygujących bohaterów i ich nienaturalnego, zaprogramowanego podejścia do życia. Jednocześnie żałuję, że nie poznałam wcześniej tej książki, choć z drugiej strony cieszę się, że moim pierwszym kontaktem była wersja graficzna. Dzięki klimatycznym, szczegółowym ilustracjom bezbłędnie wsiąknęłam w idee rządzące nowym światem: poczułam wspólność, identyczność i stabilność.

Nowy, wspaniały świat w postaci powieści graficznej polecam każdemu. Osobom, które już wcześniej miały kontakt z pierwowzorem, a także tym, którzy dopiero planują poznać tę antyutopię. Fred Fordham doskonale wstrzelił się w kwintesencję historii, wyciągając z niej to, co najwspanialsze. Bez dwóch zdań polecam!

9/10


Nowy, wspaniały świat. Powieść graficzna
Aldous Huxley, Fred Fordham
Wydawnictwo Jaguar
Warszawa 2022
Stron: 240

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu


19 komentarzy:

 1. Dawno nie czytałem porządnego komiksu Ew. Pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubuję się w tej formie, ale wydanie bardzo ładne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też swego czasu rzadko sięgałam po komiksy, ale na szczęście znalazłam w sobie nową miłość. :)

   Usuń
 3. Może to być całkiem trafiony prezent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet bardzo, bo wydanie jest zniewalające. :)

   Usuń
 4. Dobrze, że porusza kontrowersyjne tematy. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe wydanie. Będę je miała na uwadze. Oryginał jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za taką formą, ale z pewnością publikacje znajdzie wielu zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam powieść, ale oczywiście ciągle nie przeczytałam jej. Jeśli mi się spodoba to może sięgnę też po wersję graficzną. Ogólnie fajny pomysł, żeby klasyczne, "ważne" książki wydawać też w takie formie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam komiksów, ale dla tych, co je lubią, to ciekawa propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale to jest gratka. Bardzo ładnie się prezentuje. A komiksy uwielbiamy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ładne wydanie :) strasznie dawno nie czytałam komiksu, ciekawa jestem, czy by mi się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzadko sięgam po komiksy, ale kto wie... :)

  OdpowiedzUsuń